Užitečné informace

POČASÍ V JAPONSKU

V Japonsku mají 4 roční období, takže se počasí během roku výrazně neliší od toho u nás. Rozdílem jsou jen mírnější zimy a vyšší teploty v létě. Japonsko je rozlehlou zemí, takže se počasí mění dle podnebného pásma.

VHODNÉ POČASÍ NA CESTU DO JAPONSKA

Ideálním obdobím, kdy se vydat do Japonska, je z pohledu počasí zejména jaro a podzim. Vyrazit můžete i v létě a v zimě, ale je třeba se připravit na velmi vysoké teploty během letních měsíců, na výskyt tajfunů o leteních prázdninách a na vysoké teplotní výkyvy v měsících zimních.

Nejvíce doporučovanou dobou pro cesty do Japonska je pak březen a duben. Tyto měsíce jsou navíc obdobím kvetoucích sakur, tedy romantických růžových třešní. Vhodné je také období od září do konce listopadu. Obecně lze tvrdit, že sever ostrova Hokkaido je nestudenější. Směrem na jih přes ostrovy Honšů, Šikoku a Kjúšú se bude oteplovat, nejvyšší teploty je pak možné očekávat na souostroví Okinawa.

JARO, LÉTO, POZDIM A ZIMA

Jaro

Na jaře, tedy v období od konce března do konce května, můžeme v Japonsku očekávat spíše stálé počasí s minimem dešťových srážek. Jedná se o dobu, kdy kvetou růžové sakury, které dodají vašim fotkám z dovolené romantický ráz. Máte-li raději vyšší teploty pro poznávání cizích kultur, vyražte do Japonska právě na jaře.

Léto

Od června do poloviny července lze v Japonsku očekávat deště. Nejedná se však o každodenní déšť, spíše jde o občasné přeháňky na celém území Japonska kromě ostrova Hokkaido. Od července do září se pak můžeme setkat s tajfuny, které se ale vyskytují spíš na moři, na pevninu dorazí jen výjimečně. Není se tak čeho obávat.

Podzim

Podzim je v Japonsku ve znamení barevného listí, modré oblohy, chladnějších, ale příjemných teplot. Právě pozdim je vhodný pro cestovatele, kteří mají raději mírnější teploty.

Zima

Zima je na japonském souostroví od prosince do března. Vyznačuje se mírnějšími teplotami než je tomu u nás v České republice, ale i přesto se můžeme setkat se sněhem. Mimo horské oblasti, které v zimě naopak nabízí skvělé podmínky pro zimní sporty, většinou sníh roztává do dvou dnů od napadnutí.

PENÍZE V JAPONSKU

Do Japonska si s sebou rozhodně vezměte hotovost. Doporučujeme ji mít již po příletu do Japonska. Eura či dolary vám smění na letišti. Ne vždy totiž hned narazíte na bankomat přijímající zahraniční karty. Jinak najdete bankomaty zejména na poštách (bankomaty Citibank) a ve večerkách - tzv. konbini (convenience store, コンビニ), které jsou ve větších městech zpravidla na každém rohu. Do odlehlejších oblastí měst a do menších městeček bez hotovosti nevyrážejte. S bankomaty tu může být problém. V restauracích a obchodech lze běžně platit kartami Visa a Master Card.

PLATBY A SPROPITNÉ

Stejně jako ve většině asijských zemích, i v Japonsku není spropitné zvykem. Velmi často jsou peníze navíc brány jako urážka, proto se spropitnému raději vyhněte. Při ochodu z restaurace ze zpravidla platí u pokladny.

CENY

I přesto, že si spousta lidí myslí, že je Japonsko drahé, je opak pravdou. Ačkoliv nepatří Japonsko mezi nejlevnější asijské země, za průměrný oběd tu zaplatíte cca 120 - 300 CZK, což je srovnatelné s tuzemskem. Za nejlepší sushi zaplatíte cca 1 500 JPY, což je v přepočtu zhruba 300 CZK. Velkou nudlovou polévku udon nebo rámen pořídíte za cca 800 JPY, tedy za 140 CZK. Plechovkové pivo zde stojí asi 220 JPY, v přepočtu za něj tedy dáte cca 45 CZK. V restaurací obdržíte zelený čaj zdarma.

Co se týče vstupného do japonských památek, je levnější než u nás. Třeba vstupenka do chrámového komplexu Kijomizudera v Kjótu stojí 400 JPY (80 CZK), do Muzea Atomové bomby v Hirošimě se podíváte za 200 JPY (40 CZK) a plavba lodí po jezeře Aši-noko s výhledy na Fudži vás vyjde na 1 000 JPY (200 CZK).

TELEFONOVÁNÍ A ROAMING

Japonsko je pokrokovou zemí, takže zde evropský smarphone s aktivním roamingem bude fungovat bez problémů. Japonský telefonní systém funguje na bázi 3G, takže se starším typem telefonu byste zde mohli mít problém.

Pohodlné je pronajmout si po příletu do Japonska telefon s japonským telefonním číslem a nabitým kreditem. Není zde možné pouhé zakoupení SIM karty. Ty se v Japonsku již vůbec nevedou. Každý japonský telefon má totiž v sobě zabudovaný čip s číslem.

INTERNET A WIFI

I přestože je Japonsko zemí vyspělých technologií, v případě internetu a wifi připojení tomu tak není. Na veřejných místech - kromě hotelů - se k WiFi prakticky nepřipojíte. Na internet se dostanete pouze v místních internetových kavárnách. Vhodným řešením je zapůjčení přenosné WiFi stanice, která má velikost menšího telefonu.

OČKOVÁNÍ PRO CESTY DO JAPONSKA

Kvůli cestám do Japonska se není třeba nechat očkovat. Neexistuje povinné očkování, doporučené je pouze očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu.

CESTOVÁNÍ A POHYB PO JAPONSKU

Plánujete-li pohybovat se po Japonsku a nezůstávat na jednom místě, využijte vlaky. Navzdory vyšší ceně jsou vlaky zcela jasnou volbou. Při cestování v rámci města nebo příměstských oblastí, doporučujeme využít místní MHD. V Tokiu je nejvíce vhodné metro, v Kjótu pak autobus a kolo.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V JAPONSKU

Nejvhodnéjším prostředkem pro cestování v Tokiu je metro. Jízdenky si lze zakoupit v automatech, nad kterými jsou umístené mapky metra. Na nich je vyznačeno, kolik jenů je nutné zaplatit za cestu do konkrétní stanice. Ceny začínají v přepočtu na 40 CZK.

Za autobus v Kjótu zaplatíte cca 50 CZK. Po nástupu do autobusu si ze zařízení u dveří vezmete lístek s číslem zóny, ve které se právě nacházíte. Při výstupu z autobusu pak zaplatíte odpovídající částku. Pro větší pohodlí doporučujeme nákup přednabitých karet na MHD - Suica nebo Pasmo.

TAXI V JAPONSKU

Taxi čekají zpravidla před vlakovým nádražím. "Chytit" si je ale můžete i na ulici pouhým mávnutím. Ceny za taxi služby jsou shodné s těmi u nás, takže vás nečeká žádné nepříjemné překvapení. Při placení po jízdě vám řidič otevře dveře, takže vyčkejte v autě.

VLAKY V JAPONSKU

Nejspolehlivějším způsobem dopravy jsou v Japonsku vlaky. Jsou spolehlivé, bezpečné a hlavně - jezdí včas. Vlaky se v Japonsku rozdělují na lokální, rychlíky, vlaky expresní a zvláštní expresní. Existují zde také pověstné rychlovlaky - šinkanzeny, které jezdí delší vzdálenosti mezi většími městy. Většinou na ně potřebujete místenku, kterou však lze pohodlně pořídit na každém nádraží. Pro cestování vlaky v Japonsku je vhodné pořídit si tzv. Japan Rail Pass, který je možné zakoupit u nás v kanceláři.

JR PASS:
S JR Passem můžete komfortně cestovat po Japonsku vlakem a ještě ušetříte. Po dobu 7, 14 nebo 21 dní můžete využívat služeb většiny vlaků JR, tedy Japanese Railways. Jsou dva základní typy JR Passů: zelený pass (vozy "superior") a standardní pass (doporučujeme). Jestliže se rozhodnete pro nákup těchto passů, musíte tak učinit ještě před odjezdem do Japonska, ne však dříve než 3 měsíce před příletem do země.

Ceny jsou následující: 7 denní dospělý standardní: od 6 690 Kč/os., 7 denní dětský základní: od 3 350 Kč/os., 14 denní dospělý standardní: od 10 650 Kč/os., 14 denní dětský základní: od 5 350 Kč/os., 21 denní dospělý standardní: od 13 650 Kč /os., 21 denní dětský základní: od 6 800 Kč/os. Ceny se různí podle aktuálního kurzu. Passy lze koupit skrze naši cestovní kancelář nebo další agentury.

NOČNÍ AUTOBUSY V JAPONSKU

Pokud nechcete cestovat vlakem, vyplatí se na delších trasách využívat nočních přejezdů autobusy. Sice budete na cestě o něco déle než v případě vlaků, rozhodně ale ušetříte. Rozdíly v ceně jízdenek na vlak a jízdenek na autobus se pohybují v řádu tisíců korun. Nezapomeňte si před cestou udělat rezervaci místa, třeba u společnosti Willer Express.