Čajové obřady

Čaj se do Japonska dostal v 9. století n.l. s mnichem Eičó, který jej společnosti představil jako léčivý prostředek. Postupem času se pití čaje stalo společenskou událostí charakteristickou příjemným chuťovým zážitkem. Čanoju, tedy čajový obřad, znamená doslova "horká voda na čaj". Zlatým věkem tohoto rituálu je považováno 16. století, nejpodstatnější zásady obřadu jsou fakt patrné ještě dnes.

JAK PROBÍHÁ ČAJOVÝ OBŘAD?

Místo konání čajových obřadů jsou čajové domky, do kterých hosté vstupují skrze zahradu, a poté jsou náležitě přivítáni hostitelem. Následuje vypláchnutí úst, umytí rukou a konzumace tradičního omogaši, cukrátek ze želatiny. Přípravu čaje má na starosti hostitel, který ošetří čajový servis (servis je nutné otřít a nahřát), nasype čajovou směs v prášku, zalije ji horkou vodou a pomocí bambusové metličky směs vyšlehá do pěny. U stolu se pije ze společného šálku, nicméně je vždy třeba zeptat se souseda, zda se smíte napít.

ČAJOVÉ OBŘADY V SOUČASNOSTI

Klasické čajovny a autentické čajové obřady jsou už téměř minulostí. Co je však stále aktuální, je pití zeleného čaje jako takové. V Japonsku se se zeleným čajem setkáte všude, je to nápoj, podávaný za všech okolností. V případě zájmu o nákup čaje, nemusíte chodit daleko. Kvalitní zelené čaje mají totiž i v japonských supermarketech nebo speciálních prodejních automatech.

JAPONSKÁ ČAJOVNA U NÁS

Ani České republice se konzumace japonského zeleného čaje nevyhla. Zájemcům byla roku 1908 otevřena první japonská čajovna v Čechách s názvem Jokohama. Podnik tehdy založil cestovatel Joe Hloucha a jeho bratr v Paláci Lucerna a čajovna zde servírovala tento lahodný nápoj až do roku 1924.